Jak Google dba o bezpieczeństwo naszych danych?

0
1034

bezpieczeństwo danych w Google

Bezpieczeństwo Waszych danych w sieci to dla Google priorytet. Dlatego też nieustannie pracują nad tym, by były one jak najlepiej chronione. Pamiętajcie jednak, że i Wy możecie skorzystać z wielu prostych sposobów, by je zabezpieczyć.

Już dziś przejdźcie test sprawdzania bezpieczeństwa, który zajmuje zaledwie kilka minut! To właśnie w tym miejscu możecie wzmocnić ustawienia Waszych haseł, sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do Waszych kont, a także dodać numer telefonu, który pomoże Wam odzyskać hasło do konta jeśli z jakiegoś powodu zostanie zablokowane.

Google przygotowało dla Was także kilka wskazówek, dzięki którym sami będziecie mogli zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa Waszych danych w internecie:

  1. Stwórzcie hasło, którego nie złamią hakerzy. Im dłuższe hasło, tym trudniejsze do odgadnięcia dla hakera, dlatego oprócz samych liter, warto w nim zastosować także cyfry i symbole oraz pomieszać duże znaki z małymi. Nie powinno się używać haseł łatwych do zgadnięcia, takich jak “123456”, “hasło” lub ciąg znaków klawiaturowych.
  2. Zwiększcie swoje bezpieczeństwo dzięki dwuetapowej weryfikacji. Polega ona na połączeniu czegoś co znamy (hasła) z czymś co mamy (czyli telefonem). Po włączeniu dwuetapowej weryfikacji Google prześle na telefon specjalny kod niezbędny do zalogowania się. Dzięki temu, nikt nie będzie w stanie logować się na Wasze konto bez podania dodatkowego kodu, nawet jeśli będzie miał dostęp do Waszego loginu i hasła. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na google.com/2step .
  3. Poświęćcie 2 minuty na Kontrolę Bezpieczeństwa Konta. Zabezpieczcie swoje konta poprzez aktualizację ustawień bezpieczeństwa. W tym celu zalogujcie się na swoje konto Google. Następnie kliknijcie na imię lub zdjęcie w górnym prawym rogu i wybierzcie Moje Konto. Następnie wybierzcie Sprawdzanie Zabezpieczeń i Rozpocznij. Możecie też po prostu odwiedzić stronę myaccount.google.com
  4. Pozwólcie przeglądarce pilnować Waszych haseł. Jeśli na każdej stronie i na każdym koncie używacie tego samego loginu i hasła, w przypadku włamania na jedno z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że haker włamie się również na pozostałe. Warto zatem używać różnych haseł. Jeśli macie problem z zapamiętaniem ich – pozwólcie, by przeglądarka Chrome robiła to za Was!
  5. Znajdźcie zgubiony telefon. Jeśli zgubicie telefon, możecie skorzystać z pomocy Menadżera Urządzeń Android, który potrafi wskazać przybliżoną lokalizację urządzenia na mapie, a także ustalić kiedy ostatnio było używane.
  6. Zablokujcie zdalnie telefon, niezależnie od tego, gdzie go zostawiliście.Jeśli nie macie przy sobie telefonu, a chcecie go zabezpieczyć zanim wpadnie w niepowołane ręce – możecie skorzystać z opcji zdalnego zablokowania, namierzenia lub zadzwonienia na Wasz numer. W najnowszych wersjach Androida, wystarczy otworzyć Ustawienia Google z listy aplikacji, a następnie wybrać Bezpieczeństwo.
  7. Chrońcie telefon przed ciekawskimi spojrzeniami. Wasze prywatne informacje powinny właśnie takie pozostać, dlatego nie zapomnijcie zabezpieczyć telefon PINem, hasłem lub wzorem odblokowania ekranu. Co ciekawe, oprócz wspomnianych zabezpieczeń, możecie chronić telefon także za pomocą rysów twarzy!
  8. Dowiedzcie się, jakie informacje o Was widoczne są w internecie. Funkcja Me on the Web pomoże Wam zrozumieć i ustalić jakie wyniki wyszukiwania otrzymują ludzie wpisujący Wasze nazwisko w wyszukiwarkę Google. Możecie także ustawić sobie Alert, który powiadomi Was za każdym razem, gdy informacje o Was pojawią się w Internecie. Aby skorzystać z narzędzia wejdźcie na stronę Alertów Google:google.pl/alerts .
  9. Zarządzajcie danymi przechowywanymi na Waszym koncie Google. Funkcja Panel Google pokazuje, jakie treści są przechowywane na Waszym koncie. Dzięki niej można także sprawdzić swoją ostatnią aktywność. Funkcja ta umożliwia swobodny dostęp do wszystkich danych, całej aktywności, a także usług takich jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google + i wiele innych. Znajdziecie ją pod adresem google.pl/dashboard
  10. Ustawcie filtr SafeSearch który pozwala na wyeliminowanie obraźliwych lub nieodpowiednich dla młodszych użytkowników wyników wyszukiwania. Aby go uruchomić, wejdźcie w Ustawienia Wyszukiwania. Następnie, kliknijcie Włącz filtr SafeSearch. Pamiętajcie, by zapisać ustawienia poprzez przycisk Zapisz na dole strony.

Jak jeszcze Google dba o Wasze bezpieczeństwo w sieci?

1. Szyfrowane połączenia

Gmail zawsze korzysta z zaszyfrowanych połączeń, jeśli więc korespondujecie z kimś, kto także używa Gmaila, zarówno wysyłane jak i odbierane wiadomości są zaszyfrowane i nikt nie będzie mógł podejrzeć ich treści. Nie zawsze tak jest, jeśli korespondujecie z użytkownikami innych usług pocztowych. Google dba jednak o to, aby zapobiegać przypadkom podszywania się pod inne osoby i wysyłania e-maili z ich kont, dlatego wprowadza kolejne zabezpieczenia Waszych skrzynek pocztowych, które pozwolą Wam szybko zorientować się, czy wysyłanie lub odbieranie wiadomości od danej osoby jest bezpieczne i poinformują, że otrzymana wiadomość nie była szyfrowana albo domena nadawcy nie może być uwierzytelniona. Będą temu służyły ikonki w postaci złamanej kłódki lub znaku zapytania.

2. Nie pozwala na “złe” aplikacje

Każde urządzenie z oprogramowaniem Android jest zabezpieczone przed szkodliwymi aplikacjami, które wyłudzają informacje lub blokują smartfona i każą płacić za jego odblokowanie.

Google Play chroni Wasze Androidy przed wszystkimi aplikacjami, które nie są zgodne z zasadami Play. Co więcej, codziennie przeprowadzamy ponad 200 milionów skanów bezpieczeństwa wyszukujących wszelkich znaków zagrożeń.

3. Wyrzuca szkodliwe reklamy

Złe reklamy to takie, które przekierowują użytkowników na strony, które czerpią z tego pieniądze. Są one zagrożeniem zarówno dla uczciwych przedsiębiorców jak i użytkowników ponieważ często niosą ze sobą ryzyko zawirusowania urządzenia mobilnego.

Google dokłada wszelkich starań, by wyeliminować złe reklamy z systemu reklam, odciąć je od finansowania i utrudnić im zarabianie na rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania.

Jak Google dba o bezpieczeństwo naszych danych?
5 (100%) 3 votes